Проблемът „наука vs. религия“ и християнската научна апологетика през XXI век

Тодор Велчев е астрофизик и дългогодишен преподавател в катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на Софийския университет. През 1990 г. приема християнската вяра след самостоятелно изминат духовен път. Съосновател на гражданското сдружение ХАРТА (2003 г.), което развива духовно-просветна дейност, и редактор във вестник „Зорница“. Изнасял е множество лекции и е участвал в публични дискусии, представящи християнския възглед по редица въпроси от областта на науката, културата и обществения живот.
Настоящата статия е преработена версия на част от доклад, изнесен на международния семинар Physics vs. Theology: the big questions in the 21st century, проведен през юни 2022 г. в Софийския университет в рамките на проекта „Православието и науките по света“ (https://project-sow.org/). Някои от целите на семинара бяха да се откликне на подновения интерес към разбирането на връзката между Бога, човека и света и да се обсъди отново взаимодействието между физика и богословие в светлината на въпросите, поставени от най-новите научни и технологични постижения.
Едно класическо определение за християнска апологетика гласи: разумна защита на вярата в полемика с онези, които я осмиват, опровергават или просто отхвърлят. Всъщност това е само една от целите на апологетиката. Думата „защита“ извиква представата за една по-скоро пасивна роля на християнския апологет. Но крайното предназначение на Христовото учение е да достигне до ума на хората и да бъде прието от тях със спасителна вяра (виж 2 Кор. 10:3-5). Затова то трябва да бъде не само защитавано, но и да се покаже неговото превъзходство над други разбирания за Бога и света. Щом е предназначено за спасението на човека, то има отношение към всички страни на неговото битие и трябва да предложи отговор на сериозните въпроси, които го вълнуват. А това предполага изграждане на цялостен и задълбочен християнски светоглед и убедителното му представяне пред невярващи и вярващи.
Апологетиката не е вид катехизиране с готови отговори на предварително формулирани въпроси. Тя преди всичко е християнски диалог със света в неговото многообразие, като и двете страни в този диалог могат и трябва да се учат една от друга. Уверен съм, че християнинът няма от какво да се страхува при такъв диалог – светът е Божие творение и принадлежи на Бога, а взаимодействието на вярващия със света (включително разпалената полемика) винаги може да ни разкрие нещо относно богатството на Божиите намерения и дела в човешкия живот.
В дългата история на Църквата има два периода, през които християнството е трябвало да отстоява самото си право на съществуване. В първите векове след Христа то е заклеймявано като „пагубно суеверие“ (Тацит) от философски образования елит на римското общество и като сериозна опасност за императорската власт. Тогава апологетиката, разбирана именно като диалог със света, се е развила и процъфтяла. От друга страна, през модерната епоха и особено от Просвещението насетне християнството бива стилизирано от опонентите си като ретроградно учение, несъвместимо с напредъка на обществото и обслужващо властта на старите политически режими. Особена роля при тази идеологическа атака е била приписана на природните науки, представяни като алтернатива на остарялата – ergo, вече ненужна – християнска вяра. Възниква проблемът „наука vеrsus религия“, като това versus (vs.) се разбира като противопоставяне или даже взаимно изключване.
С настоящия текст ще разгледам каква апологетика е била развита в отговор на този проблем и как той може да бъде преодолян. Ако апологетиката е преди всичко диалог със света, то една научна апологетика (апологетика на науката) трябва да изхожда от разбирането за науката като уникална човешка дейност и да оценява богословското значение на научните открития. (Оттук насетне под „наука“ ще имам предвид изключително природните науки.) Тя следва да се опира на базисното убеждение, че усилията да разбираме и тълкуваме постиженията на науката ще ни помагат да научим повече за величието и премъдростта на Създателя. Друга главна задача на християнската научна апологетика е да покаже: а) че картината на природата, разкрита чрез научните изследвания, е в съгласие с рамките на християнското богословие и б) че научното познание само по себе си е неспособно да даде отговор на най-важните светогледни въпроси, но пък ни тласка да търсим по-настойчиво техните отговори.
Произход на проблема „наука vs. религия“
Идейните бащи на противопоставянето между наука и религия търсят корените на явлението в християнското Средновековие. В действителност техният разказ е тежко наследство от модерната епоха, което трябва да бъде добре разбрано и отхвърлено, за да е възможна изобщо добра научна апологетика.
От натурална философия към наука
Модерната наука се ражда в Европа едва през XVI–XVII век, в хода на т.нар. Първа научна революция. Историческото време е натоварено с ожесточени богословски дискусии и църковни конфликти – достатъчно е да споменем протестантската Реформация и последвалата Контрареформация. Процесите, положили основите на природните науки, не могат да се мислят отделно от духовната атмосфера на епохата. Трудовете на „бащите“ на отделните научни направления като Галилео Галилей, Йоханес Кеплер, Исак Нютон, Робърт Бойл, Карл Линей и др. изобилстват от разсъждения, които са богословски по характер. Някои от фундаменталните принципи на модерната наука са изведени от християнските доктрини за творението и човека: рационалното устройство на природата, универсалността на природните закони, способността на човека да открива тези закони и неговия авторитет да провежда експерименти с творението.[1] Тук можем да прибавим и разбирането – особено сред протестантските реформатори, а сетне и сред пуританите[2] – че да се посветиш на „натуралната философия“ е достойно за похвала и служи за Божия прослава не по-малко от проповядването на Евангелието. Заедно с многобройните и изумителни научни открития през Първата научна революция, всички тези фактори допринасят за отделянето на натуралната философия от религията. Впоследствие натуралната философия се преобразува в природна наука в днешния смисъл на думата – със своя ясно очертана област на изследването, специфични научни понятия, научна методология и математически модели.
На фона на непримиримите богословски спорове и на войните, водени в името на религията, забележителният успех на природонаучния подход през XVII век кара много хора в Западна Европа да прегърнат идеята, че науката е новият и единствено сигурен път към истината. Едно по-скрито проявление на този дух на времето става разпространената представа, че полето на компетентност на учения е с универсален обхват (обективната истина, валидна за всички), докато това на свещеника или пастора е най-вече да се изказва по морални въпроси или по църковни доктрини. Последните се схващат все повече като въпрос на частни убеждения, т.е. непредставляващи обществен интерес. Така се оформя един популярен образ на науката, който спомага за омаловажаване на значението на Църквата и на религията изобщо за човешкото познание.
Сциентизъм: науката като идеологическо оръжие
Дори и днес невинаги е лесно да се направи ясно разграничение между популяризацията на науката и сциентизма: философския възглед, че истинно познание може да се постигне само чрез природонаучния метод. Може да се спори дали културните развития след Първата научна революция са главната причина за появата на сциентизма. Но е сигурно, че влиятелни мислители на Просвещението се възползват от положителния популярен образ на науката, за да прикачат към него своите постановки срещу християнството. Науката вече си е спечелила славата на водеща сила за преобразяване на света. Така фигури като Волтер, маркиз Дьо Кондорсе, Монтескьо, а след това и Конт представят световната история като непрестанен и неумолим прогрес и усъвършенстване на човешката природа чрез нарастването на научното познание, което в крайна сметка ще измести всички религиозни възгледи.[3] С други думи, те възлагат на науката една мисия, далеч надхвърляща нейното поле и цели. Наскоро еманципирала се от философията, науката – образно казано – бива „свикана под бойните знамена“, за да обслужва дневния ред на нова, войнствена секуларистична философия. Християнството бива обрисувано като враг на световния прогрес към благоденствие, а като довод за това се сочи дългият период на „Тъмните векове“: един впечатляващ пейоративен термин за обозначаване на средновековната култура.[4] Важно е да отбележим, че почти никой от идеолозите на сциентизма не е бил учен или, най-малкото, науката не е била негова основна дейност. За тези хора науката не е била призвание, а оръжие, което може да се използва срещу християнския светоглед и култура. Последователите им оттогава до ден днешен използват охотно всяко научно постижение, което изглежда несъвместимо с библейския текст, за атаки срещу християнството: например еволюционната теория в биологията или космологичната теория за Големия взрив.
Сциентистичният наратив е успешно оборен от редица историци на науката като антиисторичен и пропагандистки по своята същност[5], лишен от разбиране на историческия контекст[6] и като „вулгарен триумфализъм“, разделящ историята на герои и злодеи[7]. Такъв критичен поглед към сциентизма и демаскирането му като идеология обаче почти липсва извън специализираните среди. Сциентистичният наратив бива успешно популяризиран и разпространен в западните общества – от втората половина на XIX в. (Джон Дрейпър[8], Андрю Уайт[9]) до днес (Ричард Докинс). Влиянието му се поддържа чрез повечето гимназиални учебници, които обикновено предлагат просто хронология на научните открития, без да обсъждат философските и/или религиозни корени на научните идеи. Изразена е тенденцията историческото развитие на науката да се представя линейно, като се премълчават грешките, неправилните концепции или задънените улици. Така представата за война между науката и религията се закрепва в масовото съзнание. За съжаление, някои християнски течения и богослови играят непренебрежима роля в този процес.
Християнски реакции спрямо проблема „наука vs. религия“
Нарастването на влиянието на сциентизма в западните общества предизвиква широк спектър от християнски реакции. Обсъждането им в подробности би било предмет на отделно изследване. Тук ще отбележа три направления, заслужаващи по-специално внимание. Две от тях приемат, гласно или негласно, наратива за война между науката и християнството и се развиват в тези рамки.
Най-влиятелното направление сред мнозинството християни на Запад – и в частност в САЩ – си остава християнският фундаментализъм. Първоначално, през първата половина на XX век, това движение набира сила като мощен отпор спрямо либералното протестантско богословие, привнесено по онова време от Германия в американските богословски семинарии. Фундаментализмът бие тревога поради богословските заблуди на „модернистите“ (т.е. либералите) и призовава християните да се придържат строго към „фундаменталните истини на вярата“ (the fundamentals of faith), например ученията за първородния грях, Възкресението, изкуплението, боговдъхновеността на Библията. Очевидно тези фундаментални истини нямат отношение към възрастта на Вселената или на Земята, появата на живота и еволюцията на живите организми, механизмите на естествен подбор и др. Добре установен исторически факт е, че споровете около дарвинизма или революцията във физичната космология след Първата световна война не са били особено важни за ранния фундаментализъм в САЩ. Нещо повече, някои от водачите на движението като Дж. Ор и Б. Уорфийлд са се стремели да хармонизират консервативните си богословски възгледи с еволюционната теория в биологията.[10] По-късно обаче положението се променя. В редиците на движението започват да преобладават привърженици на т.нар. диспенсационализъм: един специфичен есхатологичен възглед, поставящ много силно ударение върху греховността на човека, моралния разпад в съвременното секуларно общество и предстоящото Второто пришествие на Христос. Влиянието на диспенсационализма постепенно води до практическа липса на интерес към развитието на науката и цивилизацията.[11] Научните теории започват да се разглеждат през призмата на буквалистични тълкувания на Библията и като правило, се възприемат като опасни за духовния живот на посветения християнин. През втората половина на XX век християнският фундаментализъм се включва дейно в бушуващите в американското общество културни войни. Осъзнавайки, че църквата е на път да загуби битката за умовете и сърцата на по-младото поколение и на просветените хора, някои фундаменталисти с академично образование се заемат с изграждането на цели квазинаучни системи за опровергаване на водещите съвременни теории в биологията и астрономията. Тук можем да посочим т.нар. „младоземен креационизъм“, чиито привърженици търсят подкрепа за тезите си изключително от Библията, и течението „Разумен замисъл“ (Intelligent Design, ID), съсредоточаващо се в критика на недостатъците на гореспоменатите теории, но без препратки към Библията и без да предлага собствени научни модели. И двете течения обаче възприемат наратива за война между науката и християнството и се опитват да водят сраженията в полето на науката.
Съвременното българско протестантство поддържа интензивни връзки с евангелските църкви в САЩ и затова се влияе от фундаментализма в отношението си към съвременната наука. Авторът на тези редове, като принадлежащ към родната протестантска общност, е изпитал това от собствен опит. Най-напред преживях предполагаемото противоречие между науката и християнското учение вътрешно. Станах християнин като студент по физика, II курс, и имах острата нужда от ясно разбиране дали моята нова вяра е съвместима с научната кариера. Усещането за несъвместимост между двете се подхранваше от два източника: несъзнателно попити представи от комунистическата пропаганда, с която бях израсъл, и недоверие към науката от страна на повечето вярващи, с които общувах. Читателят може да си представи какво се случваше в душата ми. По-късно, когато вече бях наясно с призванието си в науката, трябваше да устоявам на външен натиск – на настояването от мои събратя във вярата, че аз, именно като учен, съм „длъжен да разбивам атеистичните теории на еволюцията“ (космична и биологична). Вметвам тази лична история, защото добре илюстрира объркването в умовете на немалко вярващи и невярващи сънародници относно проблема „наука vs. религия“.
Има и друго направление, което можем да впишем в рамките на наратива за война (но по-скоро студена) между науката и християнското богословие. Представителите му приемат, че между двете съществува дихотомия, и настояват, че всяка от двете области трябва да оперира стриктно и изключително в границите на своите цели и методология. Този възглед обикновено се позовава на историческото разделяне на натуралната философия от богословието. За разлика от фундаменталистите, привържениците му уважават науката като уникално човешко занимание, с неоспорим и доказан принос към нарастващото ни познание на реалността. Науката обаче има твърде различен подход и съответно твърде различен предмет на изследване от богословието; например тя не може да ни каже нищо относно Божия характер или по въпроси от етичен характер. Следователно науката не може да се възприема като конкурент на каквато и да било вяра – по-скоро изобщо няма отношение към религиозния светоглед. Изтъкнат представител на това направление след нерелигиозните учени беше американският палеонтолог Стивън Дж. Гулд (1941–2002). Той формулира т.нар. „принцип на незастъпващите се домени“ (non-overlapping magisteria) на науката и религията: „Всяка от двете има свой легитимен домен или домен на учителен авторитет – и тези домени не се застъпват... Мрежата на науката покрива емпиричната вселена... мрежата на религията се разпростира върху въпросите за моралния смисъл и ценност“[12]. С други думи, науката и религията следва да се мислят като уникални инструменти за изучаване на съвсем отделни аспекти на реалността. Сред християните, споделящи тази концепция, изпъкват протестантските богослови от XX век Р. Бултман и П. Тилих със своя „подход на двете царства“ към доктрината за сътворението. Те интерпретират библейското учение за сътворението не като описание на определено събитие, а по-скоро като „базисно описание на отношението между Бога и света“, един символичен израз на вечна истина.[13] Образно казано, дихотомичният подход се стреми да запази „свещена земя“ за богословието, в която научните обяснения не могат да нахлуят.
Третото основно направление при християнските реакции спрямо сциентизма се опитва последователно да се освободи от наратива за войната в отношението „наука vs. религия“. Всъщност то се стреми да установи полезно партньорство (или поне диалог) между учени и богослови, което да спомага за изграждането на по-цялостен и основан на задълбочени познания светоглед. Бих казал, че подобен подход е опит за завръщане към духа на предмодерна християнска Европа – търсене на несепариран, холистичен поглед върху реалността, съчетан с уважение към научната дейност, упражнявана поради дадената от Бога способност на човека да разбира света. От такава перспектива науката по същността си няма как да представлява заплаха за християнската вяра. Тя има положителната санкция на Създателя от самата зора на човечеството; нещо повече, тя влиза в Неговия план за човека като мъдър, способен да се учи и отговорен управител (οικονόμος) на Неговото творение. Разделянето на науката от богословието е било една необходима, „техническа“ стъпка в историческото развитие на човешкото познание. Но тя не съответства на някакво необходимо разделение в човешкия ум и във възприятието на реалността; камо ли да я тълкуваме като начало на нов стадий в историята на човечеството, когато то е започнало да опознава реалността само чрез природонаучния метод. По думите на Хауърд ван Тил науката и богословието не бива да „функционират изолирани един от друг, а да бъдат партньори в теоретизирането – всяко от двете ангажирано с конструктивни усилия да даде собствен принос за по-добро разбиране на човешкото естество и на Вселената, която обитаваме“[14]. Като цяло аз споделям тази концепция. Тя ни дава ключ как да се отърсим от проблема „наука vs. религия“ като ненужно наследство от модерната епоха.
Нуждае ли се днешното християнство от научна апологетика?
Предвид всичко казано дотук, отговорът на горния въпрос може да се обобщи с многозначителното „Да, но…“. Утвърждението „да“ следва от заявката на християнството да предложи всеобхватен светоглед: цялостен възглед за Създателя, за Неговите цели и намерения в сътворената физична Вселена и относно потенциала и бъдещето на човечеството. Следователно вникването в развитието на науката е повече от наложително. Трудно можем да си представим адекватен християнски подход към културата през XXI век, без да се отчитат настоящите и предстоящите глобални промени в света, както и промените в начина на мислене, обусловени от развитието на науката и технологиите.
Уговорката „но...“ съдържа поне няколко уточнения:
● Християнската научна апологетика не бива да се възприема като принуден отговор на възможни заплахи за вярата от страна на научните теории. Нужно е да се обяснява и да се подчертава, че развитието на проблема „наука vs. религия“ е силно повлияно от културните войни в западните общества, водени през последните два века и половина между секуларисти и защитници на „традиционните християнски норми и ценности“. Втората група обаче не съвпада задължително с вярващите християни в обществото. Най-гласовитите ѝ представители често преследват откровено политически цели, отличават се с агресивно и асоциално поведение и/или имат съмнителен морал. Последното десетилетие ни предложи немалко красноречиви примери: борци с „измамата, наречена глобално затопляне“, отрицатели на ковид или на противоепидемичните мерки, антиваксъри, дори вярващи в „плоската Земя“. Опасно и вредно е за християните да влизат в подобни идеологически схеми; последните съвсем не са необходими, за да се обсъждат научни проблеми в богословска светлина.
● Фундаменталните научни теории и/или големи открития обикновено вдъхновяват и дебати от философско естество, т.е. по светогледни въпроси. Но не защото учените специално си поставят такива цели. Главната причина, разбира се, е неизкоренимият човешки стремеж към истината. Той е присъщ на всяко човешко същество, включително на учените. Ето защо, преди да си изгради становище по определен научен проблем, християнският апологет трябва правилно да разграничи конкретната теория или откритие от светогледа на отделни учени, както и от идеологическата употреба на науката. Например хора като Р. Докинс, П. Аткинс и покойният Ф. Крик са добре известни със сциентистичните си и отявлено антитеистични възгледи, които разпространяват чрез книги и лекции, под формата на популяризация на съвременните научни постижения. В този контекст те представят становищата си по метафизични въпроси относно предназначението и смисъла като самоочевидни истини – или като изводи, до които може да се стигне пряко чрез природонаучния метод. Християнският апологет следва да демаскира такъв скрит идеологически подход като некоректен, като същевременно цени всяко усилие да се обясняват природните феномени и да се популяризират постиженията на съвременната наука.
● Ако дадена научна теория отправя реални предизвикателства към християнското учение и светоглед, добрият апологет трябва внимателно да избягва грешката, която наричам смесване на нивата на дебат. Един светогледен дебат, който се позовава на науката, по принцип протича на две нива. На философско ниво се обсъждат пълнотата, състоятелността и непротиворечивостта на общата картина на реалността, предлагана от алтернативния светоглед, докато на научно ниво се оценява теорията, на която той се позовава. Например на философско ниво тече дебат между християнството и сциентизма, позоваващ се на еволюционната теория в биологията, а на научно ниво тази теория се съпоставя с други модели и се дискутира съответствието им с наличните експериментални данни, а също тяхната приложимост и предсказвателна сила. „Смесване на нивата на дебат“ означава нелегитимен скок от едното към другото ниво, при което една научна теория се атакува с философски/богословски доводи – или пък се опровергава метафизичен възглед със средствата на науката. Така, вместо да се води полемика със светогледа, позоваващ се на дадена научна теория, се атакува самата теория. Ярък исторически пример са нападките на С. Уилбърфорс срещу Т. Хъксли в прословутия първи публичен дебат върху Дарвиновата еволюционна теория.[15] По-късно се правят много други опити, най-вече от представители на „младоземния креационизъм“, за опровергаване на биологичната еволюция с преки цитати или косвени позовавания на Библията. Пример за смесване на нивата на дебат в обратната посока са атаките на Р. Докинс срещу християнското учение с аргументи от съвременната еволюционна биология. Удивително е, че фигурата на Дарвин е била стигматизирана като главен противник на християнското учение в много протестантски църкви, особено в САЩ, докато философите, използвали тази теория за своите идеологически цели, остават някак на заден план. Във все същия дух изследователи, работещи в рамката на Стандартния космологичен модел (теория за Големия взрив) или на биологичната еволюция, биват набързо категоризирани като „атеистични/материалистични учени“. Това е научна апологетика от лошо качество. Тя представлява ефектен „автогол“ и обслужва единствено наложения след Просвещението карикатурен образ на християнството като архивраг на науката, отхвърлящ сляпо нейните постижения и прогрес.
● Всъщност за да се опровергае един добре построен модел, плод на усилията на поколения учени, трябва да се развиват собствени алтернативни модели, като се предложат тестове за проверка на тяхната валидност. Простото изтъкване на проблеми или недостатъци на модел, който изглежда неприемлив от богословска гледна точка, с право може да бъде отхвърлено като проповядване на „бога на белите петна в научното познание“, т.е. като опит да се обяснят всички неизучени и трудни за интерпретация феномени като резултат от пряка божествена намеса.
● И най-сетне, но не на последно място, една здрава апологетика в областта на науката се нуждае от здрава херменевтика: исторически релевантно тълкуване на библейските понятия и идеи, които сякаш предават научни истини. Подчертавам думата „сякаш“, тъй като съответствието между библейските разкази и една научна картина на природата е тема, заслужаваща отделно задълбочено изследване. Главен източник на объркване по нея е необоснованото предположение на мнозина съвременни християни, че Светото писание ни предлага (физичен) модел на Сътворението и появата на живота. Такова разбиране може да се опровергае със средствата на библейската екзегетика. Но то е напълно несъстоятелно и от чисто историческа гледна точка. Модерната наука се ражда хилядолетия след текстовете от Битие; едва след Първата научна революция започва да се говори за физични модели и със специфични научни понятия. Напразно ще търсим научни модели в Библията – по същество такива опити означават да се чете свещеният текст през очилата на съвременния човек, свикнал с научни понятия и очакващ да проумява истината (само) на научен език.
Можем да добавим и други доводи за нуждата от християнска апологетика на науката. Християнският светоглед е всеобхватен – той разпознава светогледните теми, произтичащи от човешкия опит с реалността, и се подхранва от тях. Всички удивителни успехи на съвременната наука провокират въпроси относно произхода и съдбата на човека, относно смисъла и предназначението на природните феномени. Тези въпроси стават все по-комплексни в сравнение с културната ситуация преди един век и дори преди няколко десетилетия. Една важна задача на апологета в областта на науката е да привлече вниманието към тях и да покаже, че те са собствено метафизични въпроси, т.е. изискващи отговор отвъд границите на науката. Самото усилие в тази посока вече би било добро постижение. А целта при последващи дискусии би била да се покаже, че християнските отговори на тези метафизични въпроси са смислени и са по-удовлетворителни от алтернативните обяснения. (Всъщност това е главната задача на християнската апологетика изобщо.) Освен това добрият апологет може да изтъква някои проникновения на съвременната наука, които обогатяват богословските размишления и спомагат за по-дълбоко разбиране на библейските учения за творението и човека.
Заключение
През XXI век християните не бива да развиват апологетика „срещу“ развитията в науката, нито да търсят „научни доказателства“ на основните библейски учения. Искреният, лишен от предубеждения интерес към постиженията на науката е от критично значение и може да породи плодотворни идеи за подход към философските проблеми, които тези постижения повдигат. Всяка дискусия по въпроси от светогледно естество е от полза за християнската апологетика – особено предвид прагматичната нагласа на хората в постмодерния свят. Самото съживяване на такива полемики би легитимирало християнските отговори като смислени и сериозни.
Накрая бих се присъединил към призива на покойния физик теоретик и свещеник Джон Полкингхорн (1930–2021) за развиването на едно „естествено богословие от нов тип“[16]: търсещо по-скоро проникновения, отколкото логични доказателства, и гледащо на теологията не като конкурент на науката, а като дисциплина, допълваща природните науки в търсенето им на разбиране на физичния свят.
[1] Пиърси, Н., Ч. Такстън. Душата на науката (Християнската вяра и натуралната философия). С: Нов човек, 2001.
[2] Dillenberger, J., Protestant Thought and Natural Science, (Garden City, New York: Doubleday & Co., 1960), 128-132.
[3] David Lindberg, ‘Conceptions of the Scientific Revolution’, in “Reappraisals of the Scientific Revolution“, (Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1990), 6.
[4] Carl L. Becker, The Heavenly City of the Eighteenth-Century Philosophers, (Yale, Connecticut: Yale University Press, 1932), 105-108.
[5] Thomas Kuhn, ‘The Relations between History and History of Science’, in “Historical Studies Today“, (New York: W. W. Norton, 1972) .
[6] Mary Hesse, Science and Human Imagination: Aspects of the History and Logic of Physical Science, (New York: Philosophical Library, 1955), 10.
[7] Robert Westman, ‘Proofs, Poetics and Patronage’, in “Reappraisals of the Scientific Revolution“, (Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1990), 169.
[8] John W. Draper, History of the Conflict between Religion and Science, (New York: D. Appleton, 1875).
[9] Andrew D. White, A History of the Warfare of Science with Theology, (New York: Dover Publications, 1960).
[10] David N. Livingstone, Darwin’s Forgotten Defenders: The Encounters between Evangelical Theology and Evolutionary Thought, (Grand Rapids: Eerdmans and Scottish Academic Press, 1987).
[11] Knoll, M., The Scandal of the Evangelical Mind, (Grand Rapids: Wm. B. Eerdmans Publishing Co., 1994).
[12] Stephen J. Gould, ‘Non-overlapping magisteria’, Natural History 106 (1997): 16-22.
[13] Paul Tillich, Systematic Theology, (London: Nisbet, 1953), 280-281.
[14] Howard van Till, ‘Science and Christian Theology as Partners in Theorizing’, in “Science and Christianity. Four Views“, (Downers Grove, Illinois: InterVarsity Press, 2000), 198.
[15] Вж. информативна статия по темата в списание ХАРТА: https://spisanie.harta.bg/rubriki/hristianska-istoria/904
[16] John Polkinghorne, ‘Contemporary interactions between science and theology’, Modern Believing 36 (1995), No. 4: 33-38.