Тръмп, Мъск и войната с емпатията

Джордж Е. Демакопулос е преподавател по историческо богословие във Fordham University и заема Катедрата по православни християнски науки на името на Й. Майендорф и Патерсън. Защитава докторат по религиозни науки в University of North Carolina. Полето му на експертиза обхваща Късната античност, ранносредновековния Запад и Византия. Той е директор и съосновател (заедно с Аристотел Папаниколау) на Центъра за християнски изследвания във „Фордам“. Член е на изпълнителния борд на Центъра за средновековни изследвания. Автор е на три монографии: Gregory the Great: Ascetic, Pastor, and First Man of Rome (University of Notre Dame Press, 2015); The Invention of Peter: Apostolic Discourse and Papal Authority in Late Antiquity (University of Pennsylvania Press, 2013); Five Models of Spiritual Direction in the Early Church (University of Notre Dame Press, 2007). Дж. Демакопулос е също така редактор и съставител на важни академични сборници като: Orthodox Constructions of the West, ed. by Demacopoulos and Papanikolaou (Fordham University Press, 2013) и Orthodox Readings of Augustine, ed. by Demacopoulos and Papanikolaou (St. Vladimir’s Seminary Press, 2008).
Докато напразно търсим инициатива на президента Тръмп, която да не подхранва прогресивната машина за възмущение, може би християните с различни политически виждания биха могли да обърнат внимание на нещо, което неговият главен съветник Илон Мъск каза в скорошно интервю. Защитавайки съкращенията на различни правителствени програми и хуманитарни дейности, Мъск каза пред Джо Роган, че „основната слабост на западната цивилизация е емпатията“.
Дали всъщност администрацията на Тръмп е обявила война на най-значимия принос на християнството към западната култура? Нима тези хора не си дават сметка, че емпатията е една от най-силните страни на западната цивилизация? Дали някой от християнските поддръжници на администрацията ще разкритикува публично подобно нелепо твърдение?
Това, което Мъск и Тръмп, изглежда, не разбират, е, че в съвременния свят може би няма по-голяма сила към добро от хилядолетното християнско утвърждаване на емпатията. Да бъдеш съпричастен, означава да можеш да си представиш себе си в положението на някой друг; да бъдеш съпричастен, означава да усещаш страданието на другите; да бъдеш съпричастен, означава да отговориш на това страдание с конкретни действия.
От появата на християнството насам емпатията е мотивирала забележителни иновации и социален прогрес. Християнската съпричастност е довела до създаването на първите болници в света. Християнската съпричастност (в крайна сметка) води до премахването на робството. Християнската съпричастност доведе до създаването на институции, които се грижат за възрастни хора и сираци.
Тези събития не са се появили от нищото – те бяха практическото приложение на християнското богословско убеждение, че всички хора са създадени по образ и подобие Божие. Същият този християнски богословски принцип осигури древното семе, което покълна в съвременната епоха под формата на Всеобщата декларация за правата на човека, движението за граждански права и кампанията за равенство между половете.
Защо християните винаги са разбирали съпричастността като добродетел? Това е така, защото Христос е дал пример за съвършената емпатия. Учението за Въплъщението – Бог, който става човек в Иисус Христос заради нашето спасение – представлява върховният акт на емпатия. Но тя не е само за Христос; Той изисква от своите последователи също да бъдат съпричастни. В 22. глава от Евангелието на Матей Христос заявява, че заповедта да обичаме ближния е втора по важност след заповедта да обичаме Бога. А в 10. глава от Лука Той разказва притчата за добрия самарянин като парадигма за служение на ближния (героят на историята се грижи за нуждите на своя религиозен и културен враг).
Вместо като белег на слабост, християните винаги са разбирали, че емпатията е знак за голяма сила. От епохата на Константин (ум. 337 г.) насам инициативите, основаващи се на емпатията, са укрепвали западната цивилизация. В добавка към създаването на спонсорирани от правителството мрежи за сигурност, късноантичните, средновековните и ранномодерните християнски общества са извлекли ползи от емпатичното законодателство и по други начини. Това е така, защото емпатията създава връзки на дълг и взаимна грижа, които формират основата на силните общества. Емпатията поражда взаимно уважение, което от своя страна осигурява основата за справедливостта, прогреса и човешкото процъфтяване.
От християнска гледна точка слабостта на западната цивилизация е по-скоро в нейния егоцентризъм, материализъм и индивидуализъм – всички те са следствие от отсъствието на емпатия. Където липсва съпричастност, процъфтяват експлоатацията, разделението и дехуманизацията. На една цивилизация, която разчита единствено на личния си интерес, ще ѝ липсва моралната основа, необходима за устойчивост и истински напредък.
Защо г-н Мъск и (очевидно) президентът Тръмп не успяват да видят ценността, присъща на християнската добродетел на съпричастността? Дали защото емпатията не може да бъде възпроизведена от машини или алгоритми? С напредването на технологиите емпатията ще става все по-ценна именно защото не може да бъде възпроизведена изкуствено. Нашата способност същински да се разбираме един друг и да се грижим един за друг може би е онова, което ни съхранява като хора. Може би това е нещото, което най-ясно ни отличава като съществуващи по Божи образ и подобие.
Разумните американци могат и трябва да възбудят дискусия за това кои помощи и какви хуманитарни програми биха използвали най-ефективно средствата от данъците им. Но е погрешно както от богословска, така и от емпирична гледна точка да се твърди, че емпатията е слабост. В наш общ интерес е да провеждаме политики, основаващи се на добродетелта на емпатията. И никой християнин не бива да бъде подвеждан да мисли обратното.
Превод от английски: Слава Янакиева
Източник: Demacopoulos, Dr George. ‘Trump, Musk, and the War on Empathy’. Public Orthodoxy, 19 Mar. 2025, https:// publicorthodoxy.org/2025/03/19/war-on-empathy/