Велика и благословена събота: преосмисляне на християнската революция

Борис Маринов е възпитаник на Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Работи в Църковноисторическия и архивен институт при Българската патриаршия. От 2012 г. ръководи ре­дакционния екип на интернет проекта „Живо Предание: образци на съвременното православно богословие“. Негови текстове и прево­ди на статии и студии на съвременни православни богослови са от­печатвани в сп. Духовна култура, Богословска мисъл, Християнство и култура и др., а книги в негов превод или редакция са излизали в изда­телствата на Руенския манастир „Св. Йоан Рилски“ и Варненска и Ве­ликопреславска митрополия, на фондациите „Покров Богородичен“, „Комунитас“ и „Двери“ и др. През 2018 г. е богословски консултант на Дневниците на Българския патриарх Кирил – издание на Нов българ­ски университет. През 2019 г. неговият превод на Царството вътре в нас от митр. Калистос (Уеър) – изд. „Омофор“, е отличен с Грамота на Съюза на преводачите в България за ярки постижения в областта на превода, раздел „Хуманитаристика“. През 2024 г. Фондация „Кому­нитас“ издаде в негов превод книгата на протопрезвитер Алексан­дър Шмеман Литургията на смъртта.

 

В своя забележителен опус Атеистичните делюзии, с подзаглавие „Християн­ската революция и нейните модерни врагове“, Дейвид Бентли Харт казва, че „… сред всичките много и велики промени, белязали еволюцията на западна­та цивилизация – независимо дали внезапни или постепенни, политически или философски, социални или научни, материални или духовни – е имало само една, триумфа на християнството, която може да бъде наречена „революция“ в собствен смисъл“.[1] Твърдението е обосновано и трудно оспоримо. В негово­то аргументиране са привлечени исторически факти, имащи изцяло отноше­ние към дошлата в света заедно с християнството коренна и необратима промяна във възприемането на човека и третирането му – без изключение – тъкмо като такъв, като човек. Всички реални достижения на европейската християнска цивилизация, отнасящи се до равноценността и достойнството на всеки човек, с които се раждаме, израстваме и сме свикнали като с неща, подразбиращи се от само себе си – казва авторът – са резултат, плод от на­стъпилия с християнството радикален прелом в разбирането за човека.[2]

И все пак християнската революция има едно измерение, което е много по-важно и същностно в сравнение с всичко останало, и това измерение е промяната в начина, по който с появата на християнството започва да се възприема смъртта. Днес тази промяна е трудно да бъде видяна и осъзната, тъй като човекът въобще, включително и голяма част от християните, от­давна се е върнал към едно – макар и модифицирано, но по същество все ста­рото, предхристиянско възприемане на смъртта, но без осъзнаването на този пръв и най-основополагащ момент от християнската революция всич­ки други нейни плодове практически губят смисъл, тъй като всички те могат да имат своята основа единствено и само в тази революция, която е била започната от Христос на Велика събота – с Неговата победа над смъртта, и която революция продължава и до днес в онези, които са Негови.

* * *

В настояването, че разбирането за смъртта и отношението към нея пред­ставляват функция от разбирането за самия живот, няма нищо ново. Тази зависимост е пряка и не може да бъде избегната от никого – независимо от неговата вяра, светоглед или културна принадлежност. От друга страна, смъртта е територия на неизвестното и затова, в общия случай, предиз­виква страх. Този страх бива свързван не само с посмъртната участ, а още и – в своите по-примитивни проявления – с „влиянието“, с „въздействието“ на мъртвите върху живота на живите. С този страх не се справя докрай нито една вяра, религия, наука или култура. Нито една вяра, с изключение на християнската. А затова и отнемането от християнството на точно този му аспект, на наистина нечуваното настояване, че смъртта биде погълната с победа, че вече няма смърт, му отнема най-главното в неговото послание и го свежда до всички онези вярвания и религии, метафизични системи и кул­тури, които не се справят със смъртта, като в крайна сметка го обезсолява (срв. Мат. 5:13).

Обичайно причините за обезсоляването на християнството, за все по-от­слабеното и ограничено негово въздействие в и върху човешкото общес­тво, се търсят (и се откриват) в процеса, известен като „секуларизация“. Хрѝстос Янарас говори за секуларизацията на църковния живот като за факт, който нарича подчиняване на този живот „на условията на живот, които културата на индивидуализма и консумативизма налага“[3]. В същото вре­ме фактът на секуларизацията на църковния живот, а това означава и на участващите в този живот, не е окончателна присъда, а само поредното из­питание пред свободата на човека, който, макар и в тези условия, все още не е изгубил възможността си да преобразява света: „Достатъчно е точното преживяване на истината на Църквата от едно-единствено лице, за да се прояви литургичният, апокалиптичен и спасителен характер и на институ­циите, и на структурите [на църковния живот]“[4].

Наблюденията на уважавания християнски мислител имат непосредствена връзка с темата за християнската революция и нейните развития в исто­рията на християнската цивилизация, и особено в съвременното състояние на християнския свят. Внимателното изследване на секуларната и секулари­зираща църковния живот и отделния християнин култура на индивидуализ­ма и консумативизма, проведено в полагащата ѝ се дълбочина, ще установи всевъзможни нейни негативни влияния върху християнското и църковното послание през вековете, за да установи, в крайна сметка, че всички те са само проявления на съпротивата на тази култура срещу самата сърцевина на Благата вест, която е победата над смъртта, удържана от Този, Който – „когато се изпълни времето“ (Гал. 4:4) – е дошъл в света, за да го помири с неговия Творец, изпратен от Самия Него, за да „подири и спаси погиналото“ (Мат. 18:11). Ако събитието на Велика събота е наистина началото и самото съдържание на християнската революция, то и борбата с тази революция и всички опити за нейното потушаване трябва да се прицелят също там: във въпроса за смъртта. Защото контролът върху живота е възможен само при предварително подсигурен контрол върху смъртта чрез страха от смъртта.

* * *

Изворите за историята на ранното християнство действително свиде­телстват, че с Христос и с основаването на Църквата за християните смъртта престава да бъде проблем – със сигурност поне не и по начина, по който е била проблем дотогава. Мъченичествата от първите столетия, а и от по-късните времена, съхранените разкази за радостта и дори нетър­пението, с които християните посрещат смъртта[5], много от надгробните надписи от онова време – всички те говорят недвусмислено точно за това. Разказват как от умиране смъртта се е превърнала в раждане, как денят на смъртта на мъченика се е празнувал като негов същински рожден ден.[6]

С времето интензивността на осъзнаването и преживяването на това тър­жество на победата над смъртта, която на Велика събота Христос е извою­вал за човеците със Своето слизане в ада – сиреч в самата смърт, постепенно започва да отслабва и да отстъпва място на едно все по-рутинно отноше­ние, за да се стигне до почти повсеместното възприемане днес на смъртта като нещо „естествено“ – включително и от голяма част от християните. Тази голяма картина не са в състояние да променят нито актуализирането на Христовото Възкресение – в тържественото му празнуване от христия­ните (а и не само от тях) и днес, нито постоянно наличните пред тях биб­лейски свидетелства, че „Бог не е създал смъртта и не се радва, кога гинат живите“ (Прем. Сол. 1:13) и че „… най-последен враг, който ще бъде унищожен, е смъртта“ (1 Кор. 15:26). Гласът на Църквата, в нейната кѝригма все така продължава да припомня, че за Бога – а значи и за вярващите в Него, смърт­та е не просто неестествено, а противоестествено явление, но в масовото съзнание този глас все по-рядко влияе върху „здравия смисъл“, нашепващ, че ето на, смъртта е тук и сега; че, каквото и да се е случило някога, каквото и да е извършил и постигнал Христос, смъртта властва и до днес, а затова и на човека не му остава нищо друго, освен да се примири с нея.

Всичко това води не само до приемането – на подсъзнателно равнище – на смъртта, но и до все по-устойчивото ѝ отместване от съзнанието на жи­вите, до все по-успешното редуциране на събитието на смъртта до просто една неприятна подробност от живота на оставащите живи. Защото от събитие, изпълнено със смисъл, тя вече е просто пречка пред пълноценното и с „позитивно мислене“ живеене на този живот, което само по себе си не е нищо друго, освен едно секуларизиране и на смъртта, и на живота, подчиня­ване на човешкото съзнание (в голяма степен и християнското) на тъкмо тези условия на живот, „които културата на индивидуализма и консумати­визма“ налагат, за които пише Янарас (и не само той). Такъв е начинът, по който съвременната секуларна култура се справя със смъртта: измествайки в най-отдалечените ъгълчета на съзнанието нейното преживяване, осмис­ляне и осъзнаване, изземвайки я от Църквата и предоставяйки я на психоло­зите и на погребалните агенции, които са усвоили почти до съвършенство минимизирането на нейното присъствие в живота на живите.

Допълнително за това допринася и неволното, но и все по-упорито измества­не на фокуса в християнското съзнание от вярата във възкресяването на човека – на целия човек, към вярването в „безсмъртието на душата“. Всеоб­щото възкресение, за което свидетелства Църквата, сиреч въз-съединяване­то в Христа на разделените от смъртта душа и тяло, все повече отстъп­ва пред присъщото на нехристиянските религии и античната философия (Платон, Плотин…) вярване в безсмъртие, „запазено“ само за душата, но не и за тялото, което бива пренебрегвано и разглеждано като нещо временно, възпрепятстващо душата по пътя към нейното духовно издигане и „блажен­ство“. Свойствено на гностицизма, това вярване през вековете и до днес се възприема все повече и от самите християни, отдавна свикнали да отпра­вят молитви „за душата“ на покойния вместо за самия него, забравили, че в духа на библейското откровение християнството разглежда човека в него­вата цялост – като единство на одушевено тяло и въплътен дух, в каквото единство впрочем е живял на земята и в което единство е и възкръснал на небесата Сам Богочовекът Иисус Христос.

Във връзка с последното е и другата голяма промяна в християнското съзна­ние що се отнася до покойниците, а именно – възприемането им като такива, за които се полагат молитви към Бога от страна на „живите“ (забравяйки, че за Бога „всички са живи“ – Лука 20:38), в разрез с характерното за ранното християнство съзнание за реалното единство на оставащите в света и на отминаващите от него, които са заедно в своята молитва и в своето об­щение със своя общ Небесен Отец; за онова единство в Христа и в Църква­та, което след събитието на Велика събота, смъртта вече няма властта да възпрепятства и руши.

Разбира се, независимо от всичко смъртта продължава да бъде трагедия и да бъде преживявана като трагедия, но след Велика събота това преживяване е различно. В него ги няма безнадеждността и отчаянието. Заедно с всички хора, и християните скърбят, но не като такива „които нямат надежда“ (1 Сол. 4:13). Подобно на много други неща, които изискват напрегнато осмис­ляне в християнската вяра, тук е необходимо антиномичното мислене, кое­то да удържа заедно, без да смесва или отрича едното за сметка на другото, (временно) продължаващото тържество на смъртта в света и вярата (а значи и знанието), че тя е била победена, преодоляна, отменена в смъртта и възкръсването на Богочовека и във възнасянето от Него на Небесата на преобразената и обòжена човешка природа. С други думи – в цялото Негово домостроително дело, което обаче би имало смисъл само когато и ако има своето продължение в онези, заради които собствено е било и извършено.

Като богословие на историята, от Велика събота и до днес човечеството, всеки човек, живее в една своеобразна лична велика събота, в отрязъка от историческото време, който е положен между Христовата Велика събота и края на историята, когато съгласно печата на християнското Откровение се очаква „ново небе и нова земя“ (Откр. 21:1; срв. 2 Петр. 3:13). В тази пре­образена реалност – така продължава да настоява и досега християнската вяра – човекът е призован да живее съгласно своето изначално предназначе­ние и в своята цялост (а не само със своята „безсмъртна душа“), изменен и преобразен в тайнството на бъдещия век, което по посилния за човешкото възприятие начин е описано от св. апостол Павел в добре известния пасаж: „Ето, тайна ви казвам: всинца няма да умрем, ала всинца ще се изменим… мъртвите ще възкръснат нетленни, а ние ще се изменим, защото това тленното трябва да се облече в нетление, а това смъртното – да се облече в безсмъртие… тогава ще се сбъдне думата написана: смъртта биде погълна­та с победа“ (1 Кор. 15:51-53).

В историята на творението и в домостроителната история на спасението, за която Църквата и християните свидетелстват и до днес, Велика събота е следователно завършек на творението, последен акт на творческото и до­мостроително Божие дело, започнало „в начало“, чрез Неговото творческо Слово (Бит. 1:1; Иоан. 1:1), и завършено отново от Сина и Слово Божие – в деня на Великата и благословена събота. Както в зората на творението, така и в тайнството на Боговъплъщението, съботата е денят на Божия покой, след който християните очакват новия Ден първи на преобразеното творение. Продължителността на това очакване в историческото време за тях е прак­тически без значение, тъй като те са така или иначе умрели за този свят – в тайнството на Кръщението, и предвкусващи новия живот – в тайнството на Евхаристията. В това се състои и цялата идея и последна същност на християнската революция: в това, че за тях наистина вече няма смърт.

* * *

Изложението дотук не претендира нито за оригиналност, нито за изчерпа­телност. То е просто един опит за резюме на и рефлексия върху четири бе­седи на протопрезвитер Александър Шмеман, изнесени на литургическия се­минар на „Св. Владимир“ от лятото на 1979 г., отпечатани под заглавието Литургията на смъртта и достъпни вече и в превод на български език.[7] За­почналата с Христос и продължила с Църквата и с християнството револю­ция е всеобхватна и неотменима. В същото време, както и по отношение на много други неща, двете хилядолетия взаимодействие на християнството и Църквата със света и неговата култура са оставили своя отпечатък и върху този първи и най-фундаментален аспект на християнската революция, вър­ху този същински метеж, започнал в утрото при празния гроб, чиито очевид­ци знаят и продължават и досега да свидетелстват, че в Деня на Великата и благословена събота смъртта е била победена и отменена – от Онзи, Който е Победителят на смъртта, и че извършеното от Него засяга всички човеци.[8]

Днес, когато все повече и все по-често се говори за „провал“ на християн­ството, за някаква вече настъпила „постхристиянска“ епоха, когато според едно вярно наблюдение на Рене Жирар „… мъдреци и учени от векове очакват християнството да изчезне, но за първи път се осмеляват да твърдят, че часът е настъпил“[9], започналата на Велика събота революция продължава. И ще продължава дотогава, докогато на света остава поне един продъл­жител на Христовата Велика събота, защото тази революция се извършва вътре в човешкото сърце. Ако християнството търпи някакъв „провал“, то този провал може да бъде търсен единствено в неговите институционал­ни форми, в невъзможността му да се съхрани като онзи „лидер на мнение“ и едноличен морален разпоредител, какъвто искат да го видят онези, които го възприемат идеологически, с онзи комсомолски порив, който експеримен­тира с Църквата още от времето на нейния пръв „симфоничен“ и злощастен „брак“ с Римската империя. Този порив също ще го има винаги – поне докато мисленето на християните остава в категориите на „правилното“ и „непра­вилното“, а успехът или неуспехът им се измерва в критериите на този свят.

Често в историята смисълът на християнската революция е бил объркван. Често в историята християните са търсили победата над света в неговите измерения и категории, в измеренията на земния и светски успех, забравяй­ки, че „Моето царство не е от тоя свят“ (Иоан. 18:36). Често, особено при православните, тържеството на православието е водело до нездрав триум­фализъм и чувство за превъзходство над останалите, принизявайки по този начин прелома, извършен от Христос с Неговата победа и над смъртта, и над света, до някакво „тържество“ в измеренията на земното и преходното. До­като действителният смисъл и съдържание на християнската революция е в това, че на своите последователи тя дава не земно тържество, а истинска свобода в Христа. Защото този, за когото няма смърт – а значи в него го няма и страха от смъртта, този, чийто единствен истински господар е Богът на живите, е и абсолютно свободен от всяка зависимост, с която този свят оп­лита човека. Казано по друг начин, революцията, настъпила със събитието на Велика събота, нейното „първо и есенциално измерение“ е в „радикалното изместване на религиозния интерес от смъртта към Бога“. „Ето го – продъл­жава о. Александър Шмеман – това, което, в края на краищата, ни поразява като най-великата революция на всички времена. Бог, а не смъртта, нито състоянието след смъртта, е онова основно и най-решаващо, от което е по­гълнато изцяло вниманието на християнската вяра“.[10] В което собствено се състои и най-голямата възможна за човека свобода от този свят.

 

Художник: Йоан Попа, Румъния

 

 

[1] По българското издание: Харт, Д. Б. Атеистичните делюзии: християнската революция и нейните модер­ни врагове. София: Омофор, 2020, с. 10.

[2] Промяната в отношението към робите и постепенната отмяна на робството, равноправието на жените и мъжете, разпростирането на медицинската грижа върху всички, активното милосърдие (сиро­питалищата и старопиталищата), достъпът до образование и до личностна и обществена реализация за всеки човек са само най-очевидните резултати от започналата с християнството, а в известен смисъл продължаваща и до днес революция във възприемането на човека: това, което Дейвид Бентли Харт спо­лучливо определя като „осветляване на човека“ (пак там, с. 207).

[3] Янарас, Х. Институционализация и секуларизация на Църквата. – Християнство и култура, 10 (167), 2021, с. 53.

[4] Пак там, с. 59.

[5] Класическият пример за това откриваме в Послание до римляни (глави 2-8) на св. Игнатий Богоносец – виж превода на Светослав Риболов в: Светоотеческо наследство. Изборник. С.: Омофор, 2001, с. 35-38.

[6] Както например четем в разказа за мъченичеството на Смирненския епископ св. Поликарп (18, 1), че „… Господ ще ни даде, доколкото е възможно, като се събираме в ликуване и радост да празнуваме рожде­ния ден на неговото [на св. Поликарп] мъченичество“ (цит. по: пак там, с. 84-85).

[7] Шмеман, А. Литургията на смъртта (четири непубликувани беседи). София: Фондация „Комунитас“, 2024.

[8] Анализ на химнографията на Велика събота, допълващ разсъжденията в Литургията на смъртта, къ­дето, от друга страна, е налице сериозна и аргументирана критика към химнографския аспект на заупо­койните последования – и която оставяме на литургистите – виж в: Шмеман, А. „Сия есть благословенная суббота (Об утрене Великой Субботы)“ – В: Le Messager. Вестник РСХД, 52, 1959, с. 15-22; превод на българ­ски – на страницата Живо Предание: образци на съвременното православно богословие, на адрес: https:// dveri.bg/69dy9.

[9] Жирар, Р. Видях сатаната, как падна от небето като светкавица. Прев. Тони Николов. София: Комуни­тас, 2006, с. 7.

[10] Шмеман, А. Литургията на смъртта, с. 43.