ЩЕ ПРЕЖИВЕЕ ЛИ УКРАИНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА СВОЕТО БОГОЯВЛЕНИЕ?
На 27 май в женския манастир „Св. Пантелеймон” в Киев се проведе Поместен събор на Украинската православна църква под председателството на Киевския митр. Онуфрий, на който участниците обявиха пълна независимост от Руската православна църква. Манастирът е разположен в киевския парк „Теофания”, поради което и Съборът получи наименованието Съборът в Теофания.
Вече седмици след неговия край продължават дискусиите за случилото се там, а въпросът обяви ли УПЦ независимост от Московската патриаршия, получава различни отговори. Според едните Съборът е исторически и отваря нова страница в живота на Украинската православна църква. Той е завършек на един закономерен процес, започнал преди 30 години и сега форсиран от руската агресия срещу Украйна. Според други той е политическо мероприятие, което не е променило нищо в статуса на тази църква. Единствената цел е да се отговори на обвиненията, че УПЦ е проводник на интересите на страната агресор, и така да се спре преминаването на енориите на УПЦ към автокефалната Православна църква на Украйна.
Безспорен факт е, че ако не беше руското военно нахлуване в Украйна, този събор нямаше да се проведе. Всички опити през последните тридесет години, когато Украйна стана независима държава, да се реши църковният въпрос в страната се сблъскваха с твърдата съпротива на Москва и пораждаха единствено разколи и разделения в украинското общество.
В този смисъл решимостта на Киевския митр. Онуфрий, известен като консерватор, комуто не са присъщи резки движения, наистина предизвика изненада. Процесите обаче, водещи до този събор, бяха обективни и непреодолими – за трите месеца от войната близо половината епархии на УПЦ престанаха да споменават Московския патриарх Кирил на богослужение. Дори митр. Онуфрий престана да нарича при богослужение патр. Кирил „наш великий господин и отец”, а само „великий господин”. Общественият авторитет на УПЦ като „руска църква”, чийто политически център е в Москва, силно спадна. Активизира се натискът по места от страна на местните власти да се ограничи дейността на „московските свещеници” като колаборационисти.
Тези процеси показаха на всички, че събор на УПЦ е неизбежен. И въпреки опитите той да бъде осуетен и отложен за неопределено бъдеще, „когато войната спре”, Киевският митр. Онуфрий прояви твърдост. Поради екстремните обстоятелства процедурата по неговото свикване не беше стандартна – Съборът в рамките на един ден еволюира от „събрание на архиереи, клирици и миряни” в Поместен събор на УПЦ. Промяната беше легитимирана с решение на проведен в същия ден Архиерейски събор на УПЦ. Това осигури законност на решенията на участниците.
В резултат беше публикувано „Постановление на Събора”, което се състои от десет параграфа, основният от които – четвъртият – гласи: „Съборът прие съответните допълнения и изменения в Устава за управлението на Украинската православна църква, свидетелстващи за пълната самостоятелност и независимост на Украинската православна църква”. Освен това в тази резолюция УПЦ осъжда войната като нарушение на заповедта „Не убивай”, а в отделен параграф изразява и несъгласието си с позицията на патриарх Кирил.
Неудобната автокефалия
Първото, което прави впечатление в „Постановлението”, е отсъствието в решенията на думата „автокефалия”. Вместо нея се използват „пълна самостоятелност” и „независимост”, като се подчертава, че те са предоставени още през 1990 г. от Руския патриарх Алексий II.
Тази неопределеност дава основание на скептиците да настояват, че Киевският събор само „хвърля прах” в очите на обществото, без на практика да предприема промяна.
Сред умерените скептици за резултатите от Киевския събор е архим. Кирил Говорун, бивш председател на Отдела за външноцърковни отношения на УПЦ, който твърди: „УПЦ не е обявила автокефалия, нито някаква друга промяна в статуса си. Тя представи нещата така, сякаш само потвърждава това, което вече е имала. Това обаче е пресилено. Става дума за реална промяна на статуса: от един неопределен към друг неопределен”.
Израз на оптимистичното очакване, че УПЦ тръгва по нов път, но плавно и без сътресенията на разкола, дава Лвовският митр. Филарет (Кучеров). Според него: „Всъщност УПЦ обяви автокефалия, но не използва тази дума. Даже някои автокефални църкви нямат толкова широки права. Автокефалията е процес. Процесът на признаване на една поместна църква или независима църква. Историческият опит на Църквата показва, че е имало прецеденти, когато дадена църква е нямала автокефалия, но нейната независимост е призната от другите църкви без никаква субординация. С промените, които приехме, патриарх Кирил вече не е предстоятел на нашата Църква под каквато и да е форма. От сега нататък Съборът на епископите на УПЦ работи изключително въз основа на църковните канони и решенията на съборите на нашата църква. Решенията на поместните и архиерейските събори на РПЦ вече нямат значение за нас. … Премахната е и точката, че предстоятелят на УПЦ е постоянен член на Синода на РПЦ – Негово Блаженство напуска ръководния орган на РПЦ, както и всички наши епископи”.
Близо десет дни реформираният Устав на УПЦ не беше публикуван и това затрудняваше обективната оценка на решенията. За промените се съдеше от интервюта на участници, подобно на това на Лвовския митрополит. Новият устав стана публично достояние едва на 5 юни.
Три са нещата, които правят впечатление и които ще имат определяща роля за бъдещето на УПЦ.
Първо, в първия член на текста е добавена основната теза на Киевския събор: решенията на събора и промените в устава черпят легитимност от Патриаршеската грамота, издадена на 27 октомври 1990 г. от Руския патриарх Алексий II, с която се дава независимост на УПЦ. С нея се постановява „от сега нататък Православната украинска църква да бъде независима и самостоятелна в своето управление”. Според общата рецепция на тази грамота „УПЦ получи правото самостоятелно да решава всички съществуващи въпроси на своя вътрешен живот и по своя статус се приближи до автономните църкви” (Киевски митр. Владимир в доклад от 2010 г. по повод годишнината на решението). Тоест до Събора от 27 май в Теофания УПЦ счита своя независим статус за „близък до този на автономните църкви” – но не автономен, а още по-малко автокефален.
Именно позоваването на патриаршеската грамота от 1990 в. в новия устав получава диаметрално противоположни оценки – то се изтъква като доказателство, че УПЦ не е променила нищо в своя статус, а само е потвърдила стария си: на практика няма автокефалия. Или пък се тълкува като изпълнение на един каноничен акт, към чието осъществяване в пълнота украинският епископат пристъпва едва сега: на практика УПЦ завършва процеса, започнат в 1990 г., тъй като вече е узряла за самостоятелен църковен живот. (...)
И защо все пак не се споменава думата „автокефалия”? (...)