ЦЪРКВА И НАУКА
Петрос Панайотопулос е преподавател в школата по богословие на Аристотеловия университет в Солун (AUTH), физик.
С него разговаря Никос Койос, преподавател в Университетската църковна академия в Солун (UEATH), главен редактор на уебпортала за култура, наука и религия „Пемптусия”
Никос Койос: Как виждате отношенията между науката и богословието днес?
Петрос Панайотопулос: Тези отношения зависят до голяма степен от своя контекст, т.е. от даденото време, когато се разгръщат, и от мястото, където се развиват. В Далечния изток например те не са имали мащаба и значимостта, които имат на Запад. Но дори на Запад това е диалог, който, изглежда, вече е достигнал своя предел. Важно е обаче да се каже, че напоследък интересът към мненията на православното християнство по тези въпроси бележи ръст. Появиха се проекти, които изследват специфичните отношения между православната християнска мисъл и науката, а също така неотдавна се проведоха множество конференции и семинари по този въпрос. Най-любопитното по отношение на този интерес е фактът, че една като цяло консервативна Църква, с много малки изключения, не посреща научните виждания със „свещена инквизиция” или други някакви устрашаващи методи.
Всеизвестно е, че православните отдават голямо значение на преданието си. А в това предание всъщност виждаме, че науката е била дълбоко вкоренена в образованието на повечето свети Отци. И наистина, дори и да не са изучавали богословие (понеже богословието е било по-скоро опит, а не наука), те са били научно образовани, понеже всички византийски учени всъщност са учели квадривиума (аритметика, геометрия, музика и астрономия), следвайки античната гръцка образователна система. Например можем да видим как Василий Велики (както и неговият брат Григорий Нисийски) обяснява сътворението от Книга Битие от гледна точка на съвременната му наука, като дори използва еволюционни понятия. Максим Изповедник също заявява, че съществуват два тотално равнопоставени помежду си подхода към Божественото – чрез Св. писание и чрез Неговите творения. И накрая: виждаме как един голям християнски догматолог, какъвто е Иоан Дамаскин – разгръща в няколко глави съвременните му космология и физика, като въведение към изложението на християнското учение.
Православната църква има известни задръжки относно новите идеи, внесени от Западна Европа около края на ХVIII в. и началото на ХIХ в. Това всъщност е време на доминация на Просвещението и понякога на неговия антиклерикален дух. Не трябва също да забравяме епохалното турско завладяване и факта, че цялата тази линия на проповядване е призовавала за всеобща свобода от всяко потисничество (духовно, политическо и т.н.). По тази причина турците са изисквали от църковното предстоятелство, сиреч от Вселенския патриарх в Константинопол, да заклейми всички тези книги, които поощряват „подривни идеи”. Независимо от тази принуда виждаме колко много християнски учени се въодушевяват от новите течения, идващи от Европа. Архиепископ Евгений Вулгарис (1716–1806) например е широко известен като човека, установил т.нар. „Модерно гръцко Просвещение” и въвел философското и научно познание в християнския православен Изток. Св. Никодим (1749–1806, известен като Светогорец), също учен монах от Атон, в знаменития си труд Наръчник за духовен съвет (1782) във връзка с работата на сърцето включва елементи от съвременната медицина и също изказва възхищението си от възможностите на един нов инструмент, наречен микроскоп.
Днес цялата тази информация може да изглежда второстепенна. Тя обаче ясно показва каква висока оценка съществува в християнската православна традиция към знанието като цяло и към науката в частност.
НК: Виждате ли някакво развитие в тези отношения и особено в настоящото време на пандемия?
ПП: Вярно е, че при последния локдаун станахме свидетели на интензивна дискусия по въпросите за отношението между научните открития и църковната позиция за отваряне на църквите и участие в светата Евхаристия и за начина на причастяване. Изглежда обсъждането беше тласнато към границите на властта на научния разум или – респективно – степента на приемане в обществото на светите Тайнства на Църквата. Живеем в общество, в което при взимане на решения думата има научният разум, особено когато става въпрос за съдбовни и належащи въпроси. Трябва да имаме предвид, че дори онези, които смятаха например, че КОВИД-19 вирусът не се предава чрез светото Причастие, основаваха своите доводи – освен друго – на липсата на научни изследвания, които да доказват обратното. Дори обаче, когато в определени моменти необходимостта от превенции срещу предаването на вируса, изглежда, засяга чувствителната тема за светите Тайни, това не означава, че тя е мотивирана от някаква антицърковна враждебност или че има воля да се посегне на църковната институция и религиозното чувство на верните.
По-точно казано, мисля, че сега ние преживяваме друг епизод на диалога между православието и модерността (този път по един по-драматичен начин поради пандемичните условия). В нашия случай става въпрос за нуждата от очертаване на приоритетите във връзка с решенията, които трябва да вземем като общество по основни въпроси като общественото здраве. А именно: задължено ли е обществото като цяло да приема схващанията на една негова част, които се основават на фактори от миналото? Дали приемането им означава, че равенството с останалите социални групи, които се ръководят от друг начин на мислене, е било нарушено? От друга страна, ако държавата не ги приема, означава ли това, че тя ощетява и подкопава религиозното чувство на една голяма група граждани? А ако дискусията не се основава върху сигурни научни данни, доколкото експертите понякога си противоречат? От друга страна, можем ли да си позволим лукса да отлагаме дебата за някакво несигурно бъдеще, когато имаме тук и сега милиони жертви на тази смъртоносна болест?
Прогресът вследствие от ваксинирането, разбира се, отложи за известно време тази спешност. Сигурно е обаче, че ще има друг случай, при който този въпрос ще се завърне скоро. Дошло е време Църквата и обществото да покажат необходимата зрялост, за да може този диалог да бъде от взаимна полза. Също както при всеки друг въпрос от широк обществен интерес, остротата и крайностите не са в състояние да изградят взаимното доверие, необходимо, за да се посрещнат по най-добрия възможен начин предизвикателствата, с които се сблъскваме. (...)